Je úsporný dům opravdu úsporný? Z čeho postavit úsporný dům.
Typ dokumentu
knihabook
Peer-reviewed
publishedVersion
Autor
Beranovský J.
Pokorný J.
Práva
openAccessMetadata
Zobrazit celý záznamAbstrakt
Publikace zkoumá závislost ekonomické efektivity na investičních a provozních na příkladu energeticky úsporného rodinného domu. Pro snadnější pochopení studie využívá konkrétní realizovaný rodinný dům v obci Praha - Vinoř. Energetické spotřeby, investiční a provozní náklady jsou porovnány pro různé stavební systémy. Studie obsahuje přípustná zjednodušení, protože problematika energeticky úsporné výstavby má mnoho stupňů volnosti. Snaha postihnout všechny možnosti vede obvykle k nepřehlednosti.
Pro stanovení energetické náročnosti objektu je zvolena novostavba pasivního domu, který je namodelován v různých stavebních soustavách. Jednotlivé modely jsou „naladěny“ tak, aby dům v každé stavební soustavě splňoval kritéria pro pasivní standard podle TNI 73 0329 pro rodinné domy.
V České republice lze pro stavbu pasivního domu s výhodou využít dotačního programu Nová zelená úsporám (NZÚ), který předpokládá používání českých metodik pro energetické hodnocení budov. Proto nejsou pro hodnocení použity zahraniční metodiky, například PHPP.
Technická vybavenost se předpokládá jednotná. Tepelně technické posouzení je zpracováno v programech Svoboda Software: Teplo 2014, Energie 2014 a v programu EkoWATT 2014. Jedná se v podstatě o hodnocení podle ČSN 73 0540, dále podle TNI 73 0329 a podle vyhlášky č. 78/2013 Sb.
Pro ekonomické hodnocení jsou použita klasická kritéria hodnocení ekonomické efektivnosti. Ekonomické výpočty jsou prováděny v programu Efekt 3.0 ČVUT. Rozpočty jsou sestaveny v programu KROS plus.
Zobrazit/ otevřít
Kolekce
- Publikační činnost ČVUT [1455]