Multifunctional building near metro station D - Krč Hospital

Polyfunkční dům u stanice metra D - Nemocnice Krč

Supervisors

Editors

Other contributors

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

České vysoké učení technické v Praze
Czech Technical University in Prague

Date of defense

2025-06-23

Research Projects

Organizational Units

Journal Issue

Abstract

Diplomová práce se zaměřuje na návrh vícepodlažního polyfunkčního objektu, navazující na budoucí stanici metra D Nemocnice Krč, který bude reagovat na urbanistická specifika dané lokality a přispěje k jejímu rozvoji. Klíčovým prvkem návrhu bude propojení stavby s okolním prostředím, zejména s nově navrženým podchodem u Thomayerovy nemocnice, s cílem zlepšit pěší prostupnost a kvalitu veřejného prostoru. Součástí návrhu bude celkové architektonické a stavebně-konstrukční řešení včetně vybraných částí objektu. Dopravní řešení bude navazovat na koncepci předdiplomního projektu.

The diploma thesis focuses on the design of a multi-storey, multifunctional building adjacent to the future D metro line station Nemocnice Krč. The project responds to the urban specifics of the site and aims to contribute to its further development. A key element of the proposal is the integration of the building with its surroundings, particularly with the newly designed pedestrian underpass near Thomayer Hospital, in order to improve pedestrian permeability and the quality of public space. The design includes a comprehensive architectural and structural solution, including selected parts of the building. The transportation concept is based on the pre-diploma project.

Description

Citation

Underlying research data set URL

Rights/License

Vysokoškolská závěrečná práce je dílo chráněné autorským zákonem. Je možné pořizovat z něj na své náklady a pro svoji osobní potřebu výpisy, opisy a rozmnoženiny. Jeho využití musí být v souladu s autorským zákonem v platném znění.

A university thesis is a work protected by the Copyright Act of the Czech Republic. Extracts, copies and transcripts of the thesis are allowed for personal use only and at one`s own expense. The use of thesis should be in compliance with the Copyright Act.

Endorsement

Review

Supplemented By

Referenced By