Oriel

"Arkýř" bytový dům

Supervisors

Editors

Other contributors

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

České vysoké učení technické v Praze
Czech Technical University in Prague

Date of defense

2024-06-20

Research Projects

Organizational Units

Journal Issue

Abstract

Projekt je situován v proluce historického centra města Náchod. Výškou a šířkou objekt A vyplňuje proluku. Hlavním konceptem domu je průchod do vlastního dvora skrz dům a napojení na průchozí cestu vnitrobloku skrze pasáž v ulici kamenice směřující do ulice Volovice. Koncepcí objektu A byla analogie arkýře. Ten se v historickém centu objevuje na značné míře staveb. Uliční fasáda má přízemí obložené lícovým zdivem do výšky první podokenní římsy. Materiálový a barevný kontrast cihel tak napodobuje vzhled bosáže a funkci soklu, a dává tak vyniknout spodní hraně arkýře, který je omítnutý světle béžovou omítkou. Podokenní římsy jsou obložené pásky z lícových cihel, které odkazují na lícové cihly v parteru. Hřebenáč a boční tašky jsou ukládány do malty; odkaz na klasické stavitelství. V parteru jsou zvolená okna a dveře od podlahy až po průvlak. Vpouští do interiéru maximální množství světla a propojuje děj ulice a vnitřních prostorů. Vnitřní koncepce dispozic vychází ze skeletového sytému. Vznikají pole 6x6 m a 7x6 m. Záměrem je ukázat konstrukci, a proto jsou sloupy a stropy provedeny jako pohledový beton. Mezi sloupy jsou vyzděné stěny opatřené bílou omítkou. V parteru je na podlaze zvolena dlažba 50x50 mm. Dlažba je bílé barvy a v prostorách zádveří a chodby je pomocí kombinace s černou vytvořena obdélníková mozaika odkazující na mozaiku žulové dlažby na chodníku v ulici. Zadní fasáda je opatřena balkóny se subtilními sloupky pro růst zeleně. Balkóny jsou pro byt 2+kk a 3+kk. Oba balkóny spojuje horizontální tyč. Vizuálně tak vzniká „předstěna“ před fasádou. Francouzská okna na balkóny jsou navržená stejně jako okna běžná. Okna jsou opatřená prkennými rámy pro jejich rámování a zakrytí vnějšího ostění. Byty 2+kk a 3+kk jsou navrženy s centrální chodbou od obývacího pokoje s kuchyní oddělenou skleněnou příčkou. Jako podlaha je v bytech zvolena bílá keramická dlažba a dubové parkety. Objekt B odkazuje na menší přízemní stavby ve vnitroblocích. V těch se často nacházely dílny a malé výrobní provozy. Budova tak nechává odhalený železobetonový skelet sloupů a průvlaků a jako vyzdívku používá lícovou cihlu zděnou na polokřížovou vazbu. Cihla také odkazuje na bytový dům a oba domy vizuálně spojuje. Dalším odkazem na bytový dům je vyzděná římsa ve výšce 0,5 m. Na průvlaku pod střechou se též objevuje římsa. Ta si bere příklad z učebnic stavitelství a je zděná jako dvojúrovňová, též z lícových cihel. V místě průchodu do dvora a krytého sezení je dřevěný příhradový krov otevřený. Dveře a vrata jsou s odkazem na průmyslovou architekturu navrženy z plechu v odstínu RAL 8025. Jako branka pro uzamčení dvora na noc je navržená konstrukce s drátěnou mříží.

The project is an apartment building in the gap site of the historical core of Náchod. The concept forms around a public garden in the walk-through courtyard of the house, which uses a path of the neighbouring property connected to the arcade passage. Two masses are placed on the plot. The mass of the house itself fills the gap site in height and follows the imaginary line of the neighbouring houses in depth. The second mass at the end of the plot is a ground-floor "house" for covered seating in the garden, access to the garage and bicycle storage. The house has a total of 4 floors and a parking space on the underground floor. There is a café and a generic store on the ground floor, both of which have access to the garden. There are three apartments on the other floors of the building.

Description

Citation

Underlying research data set URL

Rights/License

Vysokoškolská závěrečná práce je dílo chráněné autorským zákonem. Je možné pořizovat z něj na své náklady a pro svoji osobní potřebu výpisy, opisy a rozmnoženiny. Jeho využití musí být v souladu s autorským zákonem v platném znění.

A university thesis is a work protected by the Copyright Act of the Czech Republic. Extracts, copies and transcripts of the thesis are allowed for personal use only and at one`s own expense. The use of thesis should be in compliance with the Copyright Act.

Endorsement

Review

Supplemented By

Referenced By