Design of stabilizer for racing airplane

Návrh stabilizátoru rychlostního letounu

Supervisors

Editors

Other contributors

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

České vysoké učení technické v Praze
Czech Technical University in Prague

Date of defense

Research Projects

Organizational Units

Journal Issue

Abstract

Tato bakalářská práce si klade za cíl návrh stabilizátoru ultralehkého letadla ze studie vypracované v diplomové práci Ing. Jakuba Valenty. Na začátku práce je vypracován rozbor současného stavu možných konstrukcí. Dále je popsán zvolený konstrukční návrh. Následně jsou uvedeny pevnostní požadavky podle předpisu UL - 2 Část I. Na základě těchto pevnostních požadavků je spočítáno zatížení působící na navrhovaný stabilizátor. Na toto zatížení je poté provedeno dimenzování hlavních nosných prvků. V poslední části této práce je vyhotoven hmotový rozbor.

This bachelor's thesis aims to design an ultralight aircraft stabilizer from a study prepared in the diploma thesis of Ing. Jakub Valenta. At the beginning of the work is an analysis of the current state of possible structures. Next, the selected design is described. The following are the strength requirements of UL-2 Part I. Based on these strength requirements, the load acting on the proposed stabilizer is calculated. The main load-bearing elements are then dimensioned for this load. In the last part of this work, mass analysis is made.

Description

Citation

Underlying research data set URL

Rights/License

A university thesis is a work protected by the Copyright Act of the Czech Republic. Extracts, copies and transcripts of the thesis are allowed for personal use only and at one`s own expense. The use of thesis should be in compliance with the Copyright Act.

Vysokoškolská závěrečná práce je dílo chráněné autorským zákonem. Je možné pořizovat z něj na své náklady a pro svoji osobní potřebu výpisy, opisy a rozmnoženiny. Jeho využití musí být v souladu s autorským zákonem v platném znění.

Endorsement

Review

Supplemented By

Referenced By