Selection of a Suitable Cartographic Projection for the State Area

Výběr vhodného kartografického zobrazení státního území

Supervisors

Editors

Other contributors

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

České vysoké učení technické v Praze
Czech Technical University in Prague

Date of defense

2025-06-24

Research Projects

Organizational Units

Journal Issue

Abstract

Práce si kladla za cíl vytvořit aplikaci, která by usnadňovala výběr kartografického zobrazení pro mapy zvoleného státního území. V teoretické části práce shrnuje řešenou problematiku, věnuje se obecně kartografickému zobrazení a zkreslení, také ovšem možnosti volby zobrazení a hodnocení jednotlivých zobrazení. Výsledkem praktické části je aplikace, která na základě výběru státu uživatelem srovná jednoduchá kartografická zobrazení. Analýza probíhá na základě požadavků uživatele na jednotlivá zkreslení. Porovnání zobrazení spočívá ve výpočtu velikosti části státního území, která splňuje požadavky na zvolené hodnoty zkreslení. Kromě pořadníku jednotlivých zobrazení zprostředkuje aplikace také konfigurační soubory těchto zobrazení pro běžný GIS software. V této části jsou podrobně popsány všechny kroky vedoucí ke zhotovení výsledného programu. Informace o zkresleních byly zjištěny výpočtem v programu PROJ.

The aim of the work was to create an application that would facilitate the selection of cartographic projection for maps of a selected state area. The theoretical part of the work summarizes the issues addressed, generally deals with cartographic projection and distortions, but also with the options for selecting projection and evaluating individual projections. The result of the practical part is an application that, based on the user's selection of a state, compares simple cartographic projections. The analysis is based on the user's requirements for individual distortions. The comparison of projections consists of calculating the size of the part of the state territory that meets the requirements for the selected distortion values. In addition to the queue of individual projections, the application also provides configuration files for these displays for common GIS software. This part describes in detail all the steps leading to the creation of the resulting program. Information about distortions was determined by calculation in the PROJ program.

Description

Citation

Underlying research data set URL

Rights/License

Vysokoškolská závěrečná práce je dílo chráněné autorským zákonem. Je možné pořizovat z něj na své náklady a pro svoji osobní potřebu výpisy, opisy a rozmnoženiny. Jeho využití musí být v souladu s autorským zákonem v platném znění.

A university thesis is a work protected by the Copyright Act of the Czech Republic. Extracts, copies and transcripts of the thesis are allowed for personal use only and at one`s own expense. The use of thesis should be in compliance with the Copyright Act.

Endorsement

Review

Supplemented By

Referenced By