Rychtarka footbridge in Plzeň

Návrh lávky Rychtářka v Plzni

Supervisors

Editors

Other contributors

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

České vysoké učení technické v Praze
Czech Technical University in Prague

Date of defense

2018-06-25

Research Projects

Organizational Units

Journal Issue

Abstract

Bakalářská práce se zabývá návrhem lávky Rychtářka v Plzni. Vede přes pozemní komunikaci a jedná se o její alternativní návrh. V rámci studie bylo vyhotoveno několik variant, poté byla jedna vybrána. Jejím chováním se zabývala parametrická studie, po které následovala optimalizace vedení předpětí. Po návrhu předpětí byla vybraná varianta posouzena.

This bachelor thesis deals with design of the "Rychtářka" footbridge in Pilsen. The design in concern is an alternative design of an existing footbridge overarching a major roadway. Several variants were considered, of which one was chosen for a parametric study and prestressing optimization. Lastly, an assessment of the resulting design was undertaken.

Description

Citation

Underlying research data set URL

Rights/License

A university thesis is a work protected by the Copyright Act of the Czech Republic. Extracts, copies and transcripts of the thesis are allowed for personal use only and at one`s own expense. The use of thesis should be in compliance with the Copyright Act.

Vysokoškolská závěrečná práce je dílo chráněné autorským zákonem. Je možné pořizovat z něj na své náklady a pro svoji osobní potřebu výpisy, opisy a rozmnoženiny. Jeho využití musí být v souladu s autorským zákonem v platném znění.

Endorsement

Review

Supplemented By

Referenced By