Acoustic Panel

Akustický panel

Supervisors

Editors

Other contributors

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

České vysoké učení technické v Praze
Czech Technical University in Prague

Date of defense

2023-06-22

Research Projects

Organizational Units

Journal Issue

Abstract

V bakalářské práci jsem se zabývala návrhem akustického panelu z mycelia. Hlavním cílem bylo vytvořit produkt, který posune technologii zpracování tohoto materiálu a zařadí jej do běžného kancelářského prostředí. Zároveň jsem výsledným objektem chtěla poukázat na proces výroby produktů z mycelia, tím že formu, která je nedílnou součástí výrobního procesu, začlením do finálního produktu.

In my bachelor's thesis, I dealt with the design of an acoustic panel made of mycelium. The main goal was to create a product that would advance the processing technology of this material and include it in a regular office environment. At the same time, with the resulting object, I wanted to point out the process of producing products from mycelium, by incorporating the form, which is an integral part of the production process, into the final product.

Description

Citation

Underlying research data set URL

Rights/License

A university thesis is a work protected by the Copyright Act of the Czech Republic. Extracts, copies and transcripts of the thesis are allowed for personal use only and at one`s own expense. The use of thesis should be in compliance with the Copyright Act.

Vysokoškolská závěrečná práce je dílo chráněné autorským zákonem. Je možné pořizovat z něj na své náklady a pro svoji osobní potřebu výpisy, opisy a rozmnoženiny. Jeho využití musí být v souladu s autorským zákonem v platném znění.

Endorsement

Review

Supplemented By

Referenced By