Full-field Strain Evaluation of Carbon Fibre Composite under Constant Stress

Hodnocení tečení uhlíkových kompozitů s využitím optického měření deformace

Supervisors

Editors

Other contributors

Journal Title

Journal ISSN

Volume Title

Publisher

České vysoké učení technické v Praze
Czech Technical University in Prague

Date of defense

2015-09-17

Research Projects

Organizational Units

Journal Issue

Abstract

Předložená práce se zabývá měřením deformační odezvy kompozitních materiálů při zkoušce pevnosti v tahu a creepové zkoušce. K řešení byla použita metoda optické korelace obrazu a pole deformací byla vyhodnocována v průběhu experimentu. Byla provedena celá série těchto testů na vzorcích několika různých typů, měření bylo doplněna o tenzometrické měření. Byla vytvořena sada vyhodnocovacích scriptů ve výpočetním prostředí Matlab. Pro analytický popis průběhu tečení byl jako nejlépe odpovídající použit Findleyho model. Dále byl sledován vliv úpravy výrobní technologie a geometrie vzorků na konzistentnost naměřených dat a mechanické vlastnosti materiálu. Výsledky této práce tak ukazují možnost využití tohoto materiálu v leteckém průmyslu v méně zatěžovaných částech konstrukce.

In this thesis measurements and results of creep behaviour of composite with polyphenylene sulphide matrix reinforced by chopped poly-acrylonitrile carbon fibres (C/PPS) are presented. Strain was evaluated based on optical measurement and presented in form of strain fields obtained employing digital image correlation method and contact measurement using strain gauges. Creep compliance-time data were also fitted by Findley's creep law for polymers to evaluate model parameters and to analyse applicability of the model for PPS polymer reinforced by chopped carbon fibres. Optimization of manufacturing process and the sample geometry has positive effect on consolidation of mechanical properties. The results of this study demonstrate possibility of usage of chopped fibre composite for aerospace industry application especially for less loaded parts with complex geometry.

Description

Citation

Underlying research data set URL

Rights/License

A university thesis is a work protected by the Copyright Act of the Czech Republic. Extracts, copies and transcripts of the thesis are allowed for personal use only and at one`s own expense. The use of thesis should be in compliance with the Copyright Act.

Vysokoškolská závěrečná práce je dílo chráněné autorským zákonem. Je možné pořizovat z něj na své náklady a pro svoji osobní potřebu výpisy, opisy a rozmnoženiny. Jeho využití musí být v souladu s autorským zákonem v platném znění.

Endorsement

Review

Supplemented By

Referenced By